Program

Program

Program Program

Program at a Glance

Program at a Glance
SUNDAY, JANUARY 27
12:00 - 18:00 Registration
17:00 - 19:00 Welcome Reception
Program at a Glance
MONDAY, JANUARY 28
07:00 - 08:00 Registration
08:00 - 08:30 Opening Ceremony
08:30 - 09:30 PLENARY PRESENTATION I
Kit Parker, Harvard University, USA
09:30 - 10:15 Oral Session I : Micro Robots
10:15 - 10:45 Break & Exhibition Inspection
10:45 - 12:00 Oral Session II : Implantable Devices & Materials
12:00 - 13:15 Lunch & Exhibition Inspection
13:15 - 14:15 Oral Session III : Portable Sensors
14:15 - 16:15 Poster & Oral Session I
16:15 - 16:45 Break & Exhibition Inspection
16:45 - 18:00 Oral Session IV : Acoustic Devices
18:00 Adjourn for the Day
Program at a Glance
TUESDAY, JANUARY 29
07:00 - 08:00 Registration
08:00 - 08:30 IEEE Bosch Award Ceremony
08:30 - 09:30 PLENARY PRESENTATION II
Stéphanie P. Lacour, EPFL, SWITZERLAND
09:30 - 10:15 Oral Session V : Power MEMS
10:15 - 10:45 Break & Exhibition Inspection
10:45 - 11:45 Oral Session VI : On-Site Detection and Monitoring
11:45 - 12:00 MEMS 2020 Announcement
12:00 - 13:15 Lunch & Exhibition Inspection
13:15 - 14:15 Oral Session VII : Force & Pressure Sensing
14:15 - 16:15 Poster & Oral Session II
16:15 - 16:45 Break & Exhibition Inspection
16:45 - 18:00 Oral Session VIII : Microfluidics and Bioengineering
18:00 Adjourn for the Day
Program at a Glance
WEDNESDAY, JANUARY 30
07:00 - 08:00 Registration
07:30 - 08:30 WIE Session
08:30 - 09:30 PLENARY PRESENTATION III
Isao Shimoyama,The University of Tokyo, JAPAN
09:30 - 10:15 Oral Session IX : Emerging RF Applications
10:15 - 10:45 Break & Exhibition Inspection
10:45 - 12:00 Oral Session X : Chemical and GAS Sensors
12:00 - 13:15 Lunch & Exhibition Inspection
13:15 - 15:15 Poster & Oral Session III
15:15 - 15:45 Break & Exhibition Inspection
15:45 - 16:45 Oral Session XI :
Resonators
Oral Session XII :
Droplet Manipulation
Oral Session XIII :
Tactile Sensors
16:45 - 16:55 Break
16:55 - 18:10 Oral Session XIV :
Physical Sensors
Oral Session XV :
Biomimitic and Plant Inspired Microsystems
Oral Session XVI :
Micro/Nano Fabrication
18:10 Adjourn for the Day
19:00 - 21:00 Conference Banquet at Floating Island
Program at a Glance
THURSDAY, JANUARY 31
07:00 - 08:30 Registration
08:30 - 09:30 PLENARY PRESENTATION IV
Chaedeok Lee, LG Electronics, KOREA
09:30 - 10:15 Oral Session XVII : Carbon-based Nanomaterials
10:15 - 10:45 Break & Exhibition Inspection
10:45 - 12:00 Oral Session XVIII : Optical MEMS
12:00 - 12:30 Award Ceremony, Lucky Draw & Final Remarks
12:30 Conference Adjourns